List of New Governors of Philippine Provinces 2019

Here is the List of Governors who won in the election of May 13, 2019.

Region 1 – Ilocos Region
Matthew Joseph M. ManotocIlocos Norte
Ryan Luis SingsonIlocos Sur
Francisco Emmanuel Ortega IIILa Union
Amado Espino IIIPangasinan

CAR – Cordillera Administrative Region
Ma. Jocelyn BernosAbra
Eleonor Bulut-BegtangApayao
Melchor DiclasBenguet
Jerry DalipogIfugao
Ferdinand TubbanKalinga
Bonifacio LacwasanMountain Province

Region 2 – Cagayan Valley
Marilou Cayco – Batanes
Manuel MambaCagayan
Rodolfo Albano IIIIsabela
Carlos PadillaNueva Vizcaya
Dakila Carlo E. CuaQuirino

Region 3 – Central Luzon
Gerardo NoverasAurora
Albert Garcia – Bataan
Daniel FernandoBulacan
Aurelio Umali – Nueva Ecija
Dennis Pineda – Pampanga
Susan Yap – Tarlac
Hermogenes Ebdane – Zambales

Region 4a – Southern Tagalog or CaLaBaRZon
Hermilando Mandanas – Batangas
Juanito Victor Remulla, Jr. – Cavite
Ramil Hernandez – Laguna
Danilo Suarez – Quezon
Rebecca A. Ynares – Rizal

Region 4b – MiMaRoPa
Presbitero Velasco, Jr.Marinduque
Eduardo Gadiano – Occidental Mindoro
Humerlito Dolor – Oriental Mindoro
Jose Alvarez – Palawan
Jose Riano – Romblon

Region 5 – Bicol
Al Francis Bichara – Albay
Edgardo Tallado – Camarines Norte
Migz Villafuerte – Camarines Sur
Joseph Cua – Catanduanes
Antonio Kho – Masbate
Francis Escudero – Sorsogon

Region 6 – Western Visayas
Florencio Miraflores – Aklan
Rhodora Cadiao – Antique
Esteban Evan Contreras – Capiz
Samuel Gumarin – Guimaras
Arthur Defensor Jr. – Iloilo
Eugenio Jose Lacson – Negros Occidental

Region 7 – Central Visayas
Arthur Yap – Bohol
Gwendolyn Garcia – Cebu
Roel Degamo – Negros Oriental
Zaldy Villa – Siquijor

Region 8 – Eastern Visayas
Rogelio Espina – Biliran
Ben Evardone – Eastern Samar
Leopoldo Dominico Petilla – Leyte
Edwin Marino Ongchuan – Northern Samar
Damian Mercado – Southern Leyte
Milagrosa Tan – Western Samar

Region 9 – Zamboanga Peninsula
Roberto Uy – Zamboanga del Norte
Victor Yu – Zamboanga del Sur
Wilter Palma – Zamboanga Sibugay

Region 10 – Northern Mindanao
Jose Maria Zubiri, Jr. – Bukidnon
Jurdin Jesus Romualdo – Camiguin
Imelda Quibranza Dimaporo – Lanao Del Norte
Philip Tan – Misamis Occidental
Yevgeny Vincente Emano – Misamis Oriental

Region 11 – Davao
Jayvee Tyron Uy – Compostela Valley
Edwin JubahibDavao Del Norte
Douglas Cagas – Davao Del Sur
Claude Bautista – Davao Occidental
Nelson Dayanghirang – Davao Oriental

Region 12 – Southern Mindanao or SoCSKSarGen
Nancy CatamcoCotabato
Steve Solon – Sarangani
Reynaldo Tamayo, Jr. – South Cotabato
Suharto Mangudadatu – Sultan Kudarat

Region 13 – Caraga
Dale CorveraAgusan Del Norte
Santi CaneAgusan Del Sur
Arlene “Kaka” Bag-ao Dinagat Island
Lalo Matugas – Surigao Del Norte
Ayec Pimentel – Surigao Del Sur

Bangsamoro Region
Hataman Jim Salliman – Basilan
Mamintal Adiong, Jr. – Lanao Del Sur
Bai Mariam Magundadatu – Maguindanao
Abdusakur Tan – Sulu
Yshmael Sali – Tawi-Tawi

See also: List of Philippine Provinces and their Capital per Region

See also: List of Current Philippine Congressmen and Women 2019 – 2022

See also: List of Current Philippine City Mayors 2019 – 2022

Any comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.